تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مقاله ـ نکات اصلی ـ خرید یک کلاه ایمنی دره‌نوردی و کایاک

  مقاله ـ نکات اصلی ـ خرید یک کلاه ایمنی دره‌نوردی و کایاک ـ علامت CE در حقیقت به چه معنی است؟

  گروه آزمایش دره و کایاک UK ـ ارسال شده در 25 ژولای 2010

  علامت CE چیست؟

  اگر شما به داخل کلاه خود نگاه کنید، یا کاغذ معرفی محصول یا تارنمای شرکت را نگاه کنید، در آن جا، علامت CE را مشاهده می‌کنید. حروف CE سرواژه‌ی کلمات European Conformity به معنی تأییدیه‌ی اروپایی است. علامت CE بر روی یک محصول در واقع تأیید کارخانه تولید کننده در خصوص رعایت مبانی مربوط به سلامت اروپایی است. قانون رعایت سلامت و محیط که به دستورالعمل محصول شناخته می‌شود. کلاه‌های ایمنی دره‌نوردی و کایاک باید از استاندارد CE EN 1385 پیروی کنند.

  استاندارد CE EN 1385

  شش عامل اصلی برای رعایت استاندارد 1385 در نظر گرفته شده است:

  1. میدان دید

  مطمئن شوید که طراحی کلاه به شکلی است که مانع دامنه‌ی دید کاربر نمی‌شود.

  2. وسعت پوشش

  مطمئن شوید که کلاه، قسمت‌های مورد نیاز و اصلی سر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

  3. ظرفیت جذب ضربه

  مهم‌ترین چیز در یک کلاه، میزان جذب ضربه است. این موضوع با یک ابزار مخصوص که کلاه را با سرعت 2.5 متر بر ثانیه به سمت یک سندان فلزی در حالی که داخل کلاه با 4 کیلوگرم فلز پر شده است، آزمایش می‌شود. داخل فلز کلاه، یک شتاب‌سنج قرار دارد که مقدار نیروی وارد شده به کلاه را اندازه می‌گیرد. کلاه ایمنی در 4 حالت مختلف آزمایش می‌شود: دمای بالا (بیش از 35 درجه سانتی‌گراد)، دمای پایین (صفر درجه سانتی‌گراد)، بعد از کهنگی مصنوعی و بعد از 4 ساعت زیر آب ماندن.

  هر کلاه از چند جهت آزمایش می‌شود؛ تاج، پهلو، پشت و مقابل.

  در هر برخود نباید سقف شتاب از 250G‌ تجاوز کند.

  4. کارایی سامانه‌ی محافظت

  این آزمایش قدرت سامانه‌ی محافظت (تسمه) را اندازه‌گیری می‌کند. کارآمدی و توانایی تسمه (تسمه‌ی چانه) برای نگهداری کلاه به صورت ایمن بر روی سر است.

  5. خاصیت شناوری

  بعد از حداقل 4 ساعت زیر آب ماندن، کلاه باید روی آب شناور شود.

  6. دوام

  بعد از همه‌‌ی این آزمایش‌ها، کلاه نباید هیچ‌گونه آسیبی ببیند که باعث شود استفاده کننده کلاه صدمه ببیند.

  یک نکته‌ی مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که یک کلاه آزمایش شده در آزمون استاندارد CE EN 1385 نباید برای آب‌های روشن در کلاس 4 و 5 که فدراسیون دره‌نوردان شرح داده است، مورد استفاده قرار گیرد.کلاه‌های مناسب برای استفاده در آن شرایط (نه در شرایط غیر معمول در رودخانه‌های آب روشن) خارج از حیطه‌ی عملکرد استاندارد CE EN 1385 است. پیش‌بینی می‌شود که این کلا‌ه‌ها کارایی مورد نیاز را بیش از اندازه‌ی تعریف شده در این استاندارد دارا هستند.

  چیزهایی که موقع خرید یک کلاه ایمنی باید مد نظر داشت:

  هرگز یک کلاه دست دوم را خریداری نکنید، برای مثال از یک سایت اینترنتی که به مزایده گذاشته خرید نکنید. به خاطر این که شما نمی‌دانید چه مقدار حادثه برای این کلاه رخ داده و ممکن است کم توان شده باشد.

  کلاه‌های ایمنی تغییرات زیادی در قیمت داشته‌اند و دو سطح می‌تواند برای خرید یک کلاه وجود داشته باشد. اولین و مهم‌ترین موضوعی که باید در نظر گرفت، میزان حمایت و عامل راحتی کلاه است. کاملاً‌ واقع‌گرایانه به نیاز خود و کاری که قرار است انجام دهید فکر کنید. اگر مسئله‌ی شما راندن یک کلک (شناور) بسیار مشکل (بد قلق) است، همین دلیل خوبی است که یک کلاه  بیست دلاری برای رفتینگ خریداری نکنید.

  اگر شما برای ساعات‌ها در حال عبور از رودخانه‌ها هستید و فقط یک بار فرصت به سر گذاشتن کلاه را دارید، راحتی کلاه برای شما تبدیل به مسئله‌ی مهمی می‌شود. بیش‌تر کلاه‌های ایمنی کایاک، یک لایه‌ی نرم با سامانه‌ی محافظت قابل تنظیم و یک لفافه‌ی اضافی برای ایمنی در اطراف سر دارند. بیش‌تر انواع کلاه‌ها سوراخ‌های تهویه برای خنک نگه‌داشتن سر در آب و هوا و جریان‌های گرم در خود دارند.

  همانند تمام لوازم کایاک بایستی قبل از خرید به توصیه‌های انجام شده توجه داشته باشید. در هنگام خرید اجازه دهید برای مدت کوتاهی کلاه بر روی سر شما بماند. یک کلاه با اندازه‌ی نامناسب می‌تواند برای شما سردرد ایجاد کند و می‌تواند باعث سلسه‌ای از آسیب‌ها شود. از این رو زمانی را برای انتخاب کلاه مناسب و زمان بیش‌تری را برای انتخاب یک کلاه کاملاً‌ راحت صرف کنید.

  متن به زبان اصلی در اینجا

  ترجمه : محمد نیکبخت


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158378
 • بازدید امروز :392436
 • بازدید داخلی :36866
 • کاربران حاضر :252
 • رباتهای جستجوگر:320
 • همه حاضرین :572